Uczniowie ZSP 3 w Diez w Niemczech 18-23.03.2012

Ostatnie spotkanie uczniów w ramach programu Comenius odbyło się w Diez w Niemczech. Do Diez, na tygodniowy pobyt od 18 do 23 marca, wyjechało dwóch uczniów naszej szkoły, którzy brali udział w przygotowaniu i realizacji Ecoclipu promującego zdrowy, związany z ochroną środowiska, dzień. Zakwaterowani zostali u swoich niemieckich kolegów, a koordynatorka projektu Anna Kocińska, u nauczycielki szkoły Nicolaus-August- Otto -Schule. Praca nad projektem zajęła dużo czasu, szkoły biorące w nim udział prezentowały nakręcone Ecoclipy, prezentacje multimedialne przygotowane w swoich krajach. Uczniowie w grupach międzynarodowych przygotowywali odpowiedzi na pytania dot. turystyki i handlu w ramach zrównoważonego rozwoju, stworzyli listę najważniejszych zadań, jakie wg nich stoją przed młodym pokoleniem, aby zwracać w codziennym życiu uwagę na aspekt ekologiczny, zwracać uwagę na potrzeby środowiska naturalnego, unikać działań, które mogą wpływać destrukcyjnie na środowisko naturalne. Efektem końcowym pracy młodzieży ze Szkocji, Francji, Polski, Belgii, Włoch i Polski, jest stworzony przez nich dokument dot. najistotniejszych problemów w życiu codziennym, transporcie, wykorzystywania energii, zdrowej żywności, recyclingu, bioróżnorodności, ekologii, dystrybucji zasobów światowych, oszczędności wody, dbania o zdrowie, masowej konsumpcji, który został podpisany przez koordynatorów, nauczycieli i uczniów.

Oprócz pracy nad projektem, uczniowie zwiedzili Diez, Limburg i Mainz. Odwiedzili muzeum Gutenberga. Bawili się wspólnie podczas bowlingu. Spotkanie zakończyło się wspólnym pożegnalnym wieczorem na terenie szkoły – uczniowie z Niemiec przygotowali samodzielnie posiłki i postarali się o wspaniały nastrój.